Zvýhodnená 90 % hypotéka
Pozrite si zvýhodnenú ponuku financovania vášho budúceho domova.
pozrieť ponuku

Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz

Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz

Predaj nehnuteľností vo výstavbe sa v posledných mesiacoch výrazne spomalil, predovšetkým z dôvodu rastu úrokových sadzieb na hypotékach. A hoci kupujúci očakávali znižovanie cien nových bytov, ukázalo sa, že novostavby si svoju cenovku držia. Aj napriek tomu je dnes možné kúpiť si novú nehnuteľnosť za výhodnejších podmienok, hoci v inej forme, ktorá však môže byť pre kupujúceho v konečnom dôsledku rovnako zaujímavá.

 

Platí pritom, že najvýhodnejšie dnes kúpite tie byty, ktoré budú dokončené o pár rokov. Potvrdzuje to aj Martin Škodáček, riaditeľ developmentu investičnej skupiny Proxenta: „Ceny bytov v novostavbách sú vždy najvýhodnejšie v predpredaji, teda pred začiatkom výstavby projektu. S pribúdajúcimi poschodiami zvykne cena bytov postupne rásť a najviac zaplatí kupujúci za byt, ktorý je už skolaudovaný a pripravený k nasťahovaniu,“ vysvetľuje Škodáček. Nie je na tom nič prekvapivé, výhodnejšou cenou kompenzuje developer kupujúcemu čas od zaplatenia zálohy za budúci byt až po jeho odovzdanie. V prípade kúpy bytu z papiera to môže byť od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. „Samozrejme, ak niekto aktuálne potrebuje riešiť otázku bývania, bude sa pravdepodobne obzerať po nehnuteľnostiach, ktoré sú k dispozícii k okamžitému nasťahovaniu. V takomto prípade ale má klient už zväčša obmedzený výber a je nútený robiť kompromisy. Ak však niekto uvažuje o novom bývaní v horizonte niekoľkých rokov, je pre neho kúpa bytu z papiera ideálnym riešením. K budúcemu bytu sa dostane za najvýhodnejších podmienok a zároveň má možnosť vyberať si zo širšej ponuky výmer a dispozícií,“ prízvukuje Škodáček.

 

 

Praktické dispozície aj atraktívne verejné priestory

Jednou z možností, ktoré majú takýto kupujúci k dispozícii, je rezidenčný projekt Stockerka v Devínskej Novej Vsi. Vyniká kvalitnou architektúrou, premyslenými dispozíciami aj nadštandardne riešenými verejnými priestormi. Z celkového počtu 271 bytov tvoria najväčší podiel dvojizbové byty, ale k dispozícii sú aj troj- či štvorizbové byty s príslušenstvom v podobe šatníka či samostatného skladu. Časť, prevažne dvojizbových bytov, disponuje navyše aj aktuálne veľmi populárnymi polizbami, v ktorých si poľahky zriadite pracovňu či hosťovskú izbu. Byty sa predávajú v štandarde vrátane podláh, sanity a predprípravy na montáž klimatizácie aj vonkajších žalúzií. Byty na najvyšších poschodiach sú navyše vybavené rekuperáciou a inteligentnou elektroinštaláciou. Všetky byty v projekte disponujú tiež väčšou či menšou plochou exteriéru. K bytom na prízemí prislúchajú zelené predzáhradky s výmerou až do 30 metrov štvorcových, byty na najvyšších poschodiach zasa disponujú priestrannými terasami s nádherným výhľadom na blízky kopec Glavica či svah Devínskej Kobyly. Ostatné byty disponujú praktickými balkónmi s dreveným roštom. 

 

Fixné ceny bez doložiek  

Napriek nepochybne vyššiemu štandardu bývania sú ceny v Stockerke mimoriadne priaznivé. Dvojizbový byt s predzáhradkou si môžete v predpredaji kúpiť už za 166 100 eur, pričom na začiatok vám bude stačiť zložiť iba 10 percent z ceny bytu. Zvyšných 90 percent vám, vďaka zmluve s developerom, poskytne banka prostredníctvom hypotekárneho úveru po kolaudácii projektu. Mladí žiadatelia do 35 rokov pritom môžu navyše získať hypotéku so zvýhodnenou úrokovou sadzbou oproti tej, za ktorú banka poskytuje hypotéky ostatným žiadateľom. A čo je dôležité, klientske zmluvy neobsahujú inflačnú doložku a tak je cena bytu v Stockerke po podpise zmluvy pre vás konečná a nemenná. V prípade silného developera, ktorý má za sebou niekoľko úspešne dokončených a vypredaných projektov nielen v Bratislave, ale aj v Nitre, je tak kúpa bytu z papiera prakticky bez rizika.

 

Výhodnejšie to už nejde

Aby developer ešte viac uľahčil kupujúcim cestu k vytúženému bývaniu, pripravil pre nich okrem výhodného financovania ešte jeden benefit: „Aby sme bývanie v Stockerke kupujúcim ešte viac sprístupnili, umožňujeme im odložiť rozhodnutie o kúpe parkovacieho miesta až o tri roky. Dovtedy si môžu parkovacie miesto výhodne prenajať s opciou na jeho neskoršiu kúpu za vopred dohodnutú cenu. Ak sa neskôr kupujúci rozhodnú opciu uplatniť, dovtedy zaplatený nájom im odpočítame z ceny parkingu,“ vysvetľuje Škodáček. Mesačný nájom parkovacieho miesta v podzemnej garáži predstavuje pritom len 60 eur s DPH. Aj vďaka týmto benefitom predstavuje Stockerka ideálne riešenie bývania pre široké vrstvy obyvateľov. Ak teda plánujete nové bývanie o pár rokov, čas na jeho kúpu je práve teraz.